Vítek, 13 let
Vítek používá Grid Player na iPadu, rodina má zakoupen program Grid 2 a tvoří jeho pomocí Vítkovi individuální mřížky podle jeho potřeb. Tyto upravené mřížky se potom posílají do iPadu a Vítek jejich pomocí komunikuje.
Maminka píše:
Vítek je na tom mentálně velmi dobře, přesto nečte ani nepíše, komunikační systém může být tedy poměrně složitý, nicméně musí být názorný a návodný.
Ze systémů, které jsme vyzkoušeli – Talking Cards, Alexicom AAC, One Voice je Grid sice nejdražší, nicméně nejpropracovanější a pro nás nejvhodnější vzhledem k jednoduchému ovládání (Vítek má těžké motorické poškození) a rozsáhlým možnostem individuálních úprav. Výše jmenované aplikace také umožňují úpravy, ale jejich provedení je nepoměrně složitější. V zájmu objektivity je nutné říci, že sestavení mřížek je časově dost náročné a vyžaduje aspoň průměrnou znalost ovládání počítače (velkou výhodou je i znalost práce s grafickými programy – přípravy obrázků a jejich úprava).
Vítkův svazek se prozatím skládá z 95 mřížek, z toho 18 tvoří textový editor, který jsem po menších úpravách implementovala do základního systému, aby odpadla nutnost přecházet do jiného svazku.
Vítek GP používá doma zejména při sdělování složitějších úvah či poznatků co se kultury týče. U běžné komunikace se s lidmi v blízkém okolí (rodina) domluví snadno znaky, gesty, názorem, nicméně trénujeme i vyjadřování běžných věcí, které doma pochopíme, ale třeba ve škole ne. Tedy ve škole je GP používán k běžné komunikaci i jako výuková pomůcka – u nás například pro zeměpis, dopravní výchovu, přírodopis, používá tabulka s písmeny, s čísly, s platidly atd.
Vítek netvoří správně věty, i když ví, co přesně chce říci. Snaží se pomáhat, dokud není správně pochopen. Umí v tabulkách hledat i jiné výrazy, které pomohou najít to správné slovo. Například na slovo v zahraničí nás naváděl ukázáním Česko a slovním doprovodem TADY NE.
Doma například řeší, která soutěž zrovna běží (přesně ví, kdy byla natočena, zda je licencovaná, v které zemi byla jako první, kdo je porotce nebo moderátor), potřebuje mít seznam posledně shlédnutých filmů, knih, které četl (resp. poslouchal) – ty pak pozná podle obrázku a po označení se ozvou základní informace. U filmů, které má doma ví i v kterém studiu byl natočen, v kterém roce, atd…
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.