logotyp
Login

Ondřej

OndřejOndřejovi je nyní 13 let a v důsledku těžkého porodního postižení také nemůže mluvit. Když byl malý, domlouval se s námi pohybem hlavy nebo očí, ale mohl tak vyjádřit pouze souhlas či zápor. S přibývajícími rozumovými schopnostmi byl ovšem tento způsob značně omezený a nedostatečný.

Asi v Ondrových šesti letech jsme dostali od známých kontakt na středisko alternativní komunikace. Vůbec jsem si nedovedla představit, co se pod tím názvem skrývá. Ale pak se stalo naším velikým pomocníkem. Při prvním setkání nás pracovnice centra požádaly o zaslání patnácti až dvaceti slov, která Ondru nejvíce denně obklopují. Z těchto slov byla vytvořena první jednoduchá knížečka. Na každém listu bylo několik větších obrázků s napsaným textem.

Tento prvopočátek dal signál k rozvíjení Ondrovy slovní zásoby. Postupně přibývala slova a celé stránky. Dnes se bez této tabulky Ondra nepřesune ani z pokoje do pokoje. Umí s její pomocí dobře a o všem možném povídat. Na první stránce je obsah, kde vybere téma, o kterém chce hovořit. Po nalistování příslušné stránky ukazujeme nejdříve řádky a pak jednotlivé symboly. Ondřej dá najevo přikývnutím, když dojdeme k symbolu, který má na mysli. Když chce změnit téma, ukáže očima na symbol pro obsah.

Ondřej si povídá moc rád a baví ho to, tabulky také využívá ve školní výuce. Tento způsob komunikace nám pomohl překonat velké bariéry v dorozumívání a Ondřejovi stále pomáhá "ze skořápky ven".
Ondřej povídá pomocí tabulky.

Zpět na hlavní výpis

Objednávky - online
stranka-objednani-do-spc-54 stranka-objednani-v-spc-54
Objednávky - online
stranka-e-shop-96 https://www.alternativnikomunikace.cz/stranka-e-shop-96
Přihlášky - online
 top-prihlasky-online-55

SPC pro děti a mládež
s vadami řeči s.r.o.
Jivenská 1066/7,
140 00 Praha 4
Telefon : +420 222 518 280
spcvadyreci@seznam.cz
Preferujeme emailový kontakt, telefony nemůžeme vždy vyřizovat
(vyšetřování, návštěvy škol apod.)
Popis cesty zde
Kontakty na jednotlivé pracovníky

Facebook SPC alternativnikomunikace.cz
Speciálně pedagogické centrum pro děti a mládež s vadami řeči se zaměřením na augmentativní a alternativní komunikaci s.r.o.

Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Home SPC pro děti s vadami řeči
Nákupní košík

Created by © 2009 - 2020 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign