logotyp
Login

Michal

MichalMichalovi je 17 let, má těžkou formu DMO - kvadruparézu, anartrii, 10 let užívá náhradní komunikaci.

Jako malému batoleti jsme Míšovi dobře rozuměli, velmi brzy začal ke komunikaci používat mimiku tváře a my jsme se ji naučili číst. Potřeba komunikace se zvětšovala, jak Míša rostl, a ve 3-4 letech jsme zdlouhavě tzv. vylučovací metodou (Míša pohybem hlavy ukazoval ano nebo ne) zjišťovali, kam chce jít, co chce vědět, co chce dělat, co mu vadí, na co se zlobí, co viděl, co slyšel, co ho bolí, co se mu líbí a co nelíbí. Stále měl potřebu nám něco sdělovat. Toto období, kdy chtěl vědět, proč je něco tak a ne jinak, bylo nejhorší. Právě v této době jsme začali používat první tabulku dorozumívání. Byla taková zkušební, zda to bude vůbec fungovat. Namalovala jsem čtyři symboly nejčastějších činností, které Míša potřeboval. Jíst, pít, spát, zeptat se. Těmto jeho potřebám jsem rozuměla i bez tabulky, ale chtěla jsem vědět, zda je možné se tímto způsobem dorozumět. Fungovalo to hned. Druhý den už jsme měli na tabulce symbolů 6 a za měsíc jsem už začala vytvářet komunikační sešit, který doplňuji dodnes, i když už méně často. Začátky při vytváření tabulek pro mě nebyly lehké. Motala jsem do tabulek podle Míšových potřeb páté přes deváté a stále se mi to nelíbilo. Trhala jsem tabulky a znovu motala. Myslela jsem si, že v tomhle mi v centru AAK asi neporadí. Poradili.

Dnes už je pro nás komunikace příjemnou záležitostí, na kterou se těšíme my i Míša. Díky komunikaci jsme poznali jak moc Míša touží po vzdělání. Proto nastoupil v sedmi letech do speciální školy, kde ale nebyl spokojený. Učivo zvládal dobře, a tak po dvou letech mohl přejít na běžnou základní školu. Zde mu už s komunikací pomáhal i počítač s komunikačním programem a hlasovým výstupem. S jeho pomocí zvládl psaní i výuku cizího jazyka. Velmi rychle se rozšířil i okruh témat, o kterých s námi může hovořit. Poznali jsme, že Míša dokáže být velmi vtipný, citlivý, někdy bolestně upřímný a také drzý. Známe jeho velká přání, sny i trápení. Víme, o čem přemýšlí. Pomocí počítače i komunikačního sešitu mluví o škole, spolužácích, politice, plánech do budoucna, o hercích, zpěvácích, o sportu, filmu, počítačích, o drogách a lásce, o dění ve světě, o svých pocitech, může poděkovat, poprosit, omluvit se, může vám vynadat i zalichotit.

A ve chvílích, kdy vám řekne, že je rád, že vás má, poděkuje za hezké prázdniny nebo řekne, že má pro vás překvapení a vy se zeptáte kde, odpoví "v žákovské knížce", zapomenete na dlouhé chvíle strávené nad sestavováním tabulek a začnete si tu svou utrápenou a ustaranou dušičku vyvalovat v tom balzámu dojetí, štěstí a spokojenosti, který vás zaplaví. A to je to, co mě žene dál. Je pravda že dorozumívání pomocí tabulek je velmi pomalé, ale s postupem času jsme si s Míšou vytvořili určitá pravidla, která dodržujeme: když je čas, debatíme, když je časová tíseň (třeba zaspíme do školy), ukazuje v tabulkách co nejstručněji a nejpřesněji. Často se v časové tísni zasmějeme, protože Míša se tak snaží být rychlý, až to vypadá, že bude mluvit. Dnes už si netroufnu mu komunikaci odmítnout, neboť už se několikrát stalo, že mi právě v tom spěchu připomněl pro něho nebo pro mě důležité věci, na které bych jinak zapomněla. Vždy jsme vše stihli i s komunikací.

Nyní Michal nastoupil na střední školu, a i když má kolem sebe spoustu prima lidí a kamarádů, jeho největším přítelem je počítač.Je pro něj snadnější prohlížet internet než noviny, v kterých si nemůže otočit stránku a také tu může vždy s někým něco hrát, mailovat, psát úkoly, prostě na PC je stále něco nového.

Jsme velmi vděčni za to, že jsme měli možnost seznámit se s náhradní komunikací a nabídnout ji svému synovi.

A názor Míši na komunikaci? Tady je: Komunikace určená jen lidem s dobrým a velkým srdcem.

Hana a Michal Plichtov

Zpět na hlavní výpis

Objednávky - online
stranka-objednani-do-spc-54 stranka-objednani-v-spc-54
Objednávky - online
stranka-e-shop-96 https://www.alternativnikomunikace.cz/stranka-e-shop-96
Přihlášky - online
 top-prihlasky-online-55

SPC pro děti a mládež
s vadami řeči s.r.o.
Jivenská 1066/7,
140 00 Praha 4
Telefon : +420 222 518 280
spcvadyreci@seznam.cz
Preferujeme emailový kontakt, telefony nemůžeme vždy vyřizovat
(vyšetřování, návštěvy škol apod.)
Popis cesty zde
Kontakty na jednotlivé pracovníky

Facebook SPC alternativnikomunikace.cz
Speciálně pedagogické centrum pro děti a mládež s vadami řeči se zaměřením na augmentativní a alternativní komunikaci s.r.o.

Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Home SPC pro děti s vadami řeči
Nákupní košík

Created by © 2009 - 2020 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign