logotyp
Login

Martin

Martin

Náš syn Martin se narodil v roce 1990 z druhého těhotenství, které bylo bezproblémové. Narodil se v řádném termínu a vážil 3,53 kg. Druhý den po porodu se u něho vyskytla těžká novorozenecká žloutenka, ale z porodnice jsme odcházeli s tím, že je syn zdravý.

Také dětská lékařka v poradně neshledala žádnou odchylku od běžného vývoje novorozence. Postupně však bylo patrné, že si Martin nedokáže vzít sám hračku a také manipulace s hračkou byla obtížná. Asi v osmém měsíci jsme začali rehabilitovat Vojtovou metodou, absolvovali jsme několik vyšetření v nemocnici, jezdili jsme spolu po lázních. Po nějakém čase byla Martinovi byla diagnostikována DMO - atetoza. Jedná se o poruchu koordinace svalstva. Kromě těžkého tělesného postižení a mimovolných pohybů je Martinovým handicapem i nemožnost komunikovat verbálním způsobem. V důsledku postižení orální motoriky se totiž nerozvíjí mluvená řeč. Na otázky odpovídal pohledem očí, výběrem mezi několika předměty a později se dorozumíval výrazy ano-ne. Velmi dobře však rozumí mluvenému slovu a má výbornou neverbální slovní zásobu. Přesto, že má tak těžký handicap, má totiž syn zachovalý intelekt, což bylo potvrzeno i při několika psychologických vyšetřeních.

Na základě doporučení pracovnic CAAK jsme na domluvu se synem začali využívat tzv. komunikační tabulku. Nejprve v ní byly piktogramy a poté, co začal Martin chodit do školy a naučil se číst, využíváme v tabulce napsaná slova. Počet slov se neustále zvyšuje, doplňují se nová slova a tak jich je tam nyní asi 850. Podobnou tabulku také využívá při studiu anglického jazyka.

Po absolvování pěti tříd ZŠ ve škole speciální, byl syn integrován do 6. třídy běžné školy. Tu loni absolvoval s výborným prospěchem. Jedná se o třídu s menším počtem žáků. Učiteli odpovídá pomocí počítače s hlasovým výstupem s upravenou klávesnicí, pomocí komunikační tabulky, skládáním slov z písmen nebo výběrem z několika odpovědí. Pochopitelně má k dispozici asistenta, který mu pomáhá při výuce, s jídlem, při hygieně atd.

Ve škole se mu moc líbí, s ostatními dětmi navázal kamarádské vztahy.

Přesto, že je syn na vozíku a téměř nekomunikuje verbálně - používá pouze několik krátkých slov a začáteční písmena - chodíme spolu "za kulturou" i na hokej, na hipoterapii, plavat, jezdíme na výlety a na společné dovolené. Martin také navštěvuje počítačový kroužek, a protože je prostřední z našich dětí, nechybí mu ani karty nebo společenské hry.

Ne vždy je vše zalité sluncem a také tu integraci jsem si musela sama tvrdě vybojovat, přesto se snažíme žít jako normální rodina.

Zpět na hlavní výpis

Objednávky - online
stranka-objednani-do-spc-54 stranka-objednani-v-spc-54
Objednávky - online
stranka-e-shop-96 https://www.alternativnikomunikace.cz/stranka-e-shop-96
Přihlášky - online
 top-prihlasky-online-55

SPC pro děti a mládež
s vadami řeči s.r.o.
Jivenská 1066/7,
140 00 Praha 4
Telefon : +420 222 518 280
spcvadyreci@seznam.cz
Preferujeme emailový kontakt, telefony nemůžeme vždy vyřizovat
(vyšetřování, návštěvy škol apod.)
Popis cesty zde
Kontakty na jednotlivé pracovníky

Facebook SPC alternativnikomunikace.cz
Speciálně pedagogické centrum pro děti a mládež s vadami řeči se zaměřením na augmentativní a alternativní komunikaci s.r.o.

Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Home SPC pro děti s vadami řeči
Nákupní košík

Created by © 2009 - 2020 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign