logotyp
Login

Honzík

HonzíkNa jedné straně bedlivý, ale pasivní pozorovatel dění kolem sebe. Na straně druhé komentátor veškerého dění, pomocník při každé činnosti, aktivní a komunikující, snažící se ostatním vnutit svůj program. Tak to je proměna, kterou Honza prošel za poslední dva roky.

Nikdy nezapomenu na den, zhruba před dvěma roky, kdy se Honza vehementně dobýval do lednice, nechtěl se od ní nechat odehnat a rukou v pěst si kroužil po tváři. Pochopila jsem až o několik dní později, kdy jsem se dozvěděla, že ve školce (díky!), v rámci logopedie, Honzovi ukázali pár znaků neverbální komunikace a že se u té lednice dožadoval jablka. A protože na mě Honza začal doma mluvit řečí, kterou jsem vůbec nechápala, nezbylo mi nic jiného, než začít dohánět mezeru ve vzdělání (a také překonat počáteční ostych mluvit rukama na veřejnosti).

Následovalo nezávazné doporučení do Centra pro AAK, kam docházíme již dva roky. Zdejší návštěvy patří k Honzovým oblíbeným. Obliba stoupla zejména po jedné z posledních návštěv, kdy teoretické "sladké" a "slané" bylo doplněno praktickou ochutnávkou (už se těšíme na klasické české "pečené, kynuté, kyselé"!). Náš slovník se utěšeně rozrůstá. Už jsem se od synka dočkala i ocenění na hlavu padlé (ťuk, ťuk prstem do čela). Dlužno říct, že jsem si to zasloužila. A byla by škoda, kdyby mi to nedokázal říct (po kolikáté už muselo výchovné hledisko stranou ...)

Díky Honzovi se neverbální komunikaci učí i můj druhý syn. Ten například nedávno ocenil, že jsme si na dálku (z okna ven) dokázali říct, že je venku zima a že je to tím pádem na mikinu. Úžasní jsou oba kluci, když na mě každý večer před Večerníčkem ohrnou spodní ret, s ohníčky v očích si na něj ťukají ukazováčkem a očekávají svůj denní příděl sladkostí.

Jsme teprve na začátku Honzovy cesty do samostatného života, ale už teď vím, že neverbální komunikace je a bude jeho podstatnou součástí. Přece nenecháme to neskutečné množství nápadů v Honzově hlavince nevyřčeno!

Honza se narodil v roce 1997, ve znamení Vah, s postižením DMO.

Ing. Lada Kubištová

Zpět na hlavní výpis

Objednávky - online
stranka-objednani-do-spc-54 stranka-objednani-v-spc-54
Objednávky - online
stranka-e-shop-96 https://www.alternativnikomunikace.cz/stranka-e-shop-96
Přihlášky - online
 top-prihlasky-online-55

SPC pro děti a mládež
s vadami řeči s.r.o.
Jivenská 1066/7,
140 00 Praha 4
Telefon : +420 222 518 280
spcvadyreci@seznam.cz
Preferujeme emailový kontakt, telefony nemůžeme vždy vyřizovat
(vyšetřování, návštěvy škol apod.)
Popis cesty zde
Kontakty na jednotlivé pracovníky

Facebook SPC alternativnikomunikace.cz
Speciálně pedagogické centrum pro děti a mládež s vadami řeči se zaměřením na augmentativní a alternativní komunikaci s.r.o.

Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Home SPC pro děti s vadami řeči
Nákupní košík

Created by © 2009 - 2020 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign